کانسنگ نوعی سنگ حاوی فلزات و عناصر مهم و ارزشمند است که از معدن استخراج می‌شود و سپس طی فرآیندی عناصر مورد نیاز از آن گرفته شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روش های فرآوری کانسنگ آهن

به طور کلي هر کارگاه فرآوري کانسنگ آهن شامل سه مرحله مي باشد:
1-سنگ شکني و خردايش
2-پرعيار کردن
3-جداسازي مايع از جامد
در هر يک از اين مراحل، روش هاي متفاوتي را مي توان به کار برد که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

سنگ شکني و خردايش سنگ آهن
سنگ شکني و خردايش اولين بخش از کارگاه فرآوري کانسنگ آهن می باشد و بيش از نيمي از هزينه ي فرآوري و بيش از 70 درصد انرژي مصرفي در کارگاه را به خود اختصاص مي دهد، لذا بررسي و کاربرد روش هايي که بتوانند در کاهش مصرف انرژي و هزينه اثر بگذارند، مي تواند در اقتصاد کارگاه نقش مهمي را ايفا نمايد. يکي از مهم ترين اهداف خردايش، آزادسازي کاني هاي با ارزش از مواد غیرقابل استفاده در درشت ترين ابعاد ممکن است. بنابراين با کاهش ميزان خردايش، مصرف انرژي، ميزان نرمه و هزينه هاي جدايش کمتر و فرآيند نيز ساده تر مي شود. در حقيقت توليد يک محصول پرعيار(پرعيارسازي کانسنگ هاي اکسيدي آهن) و يا يک محصول آرايش و يا پيرايش يافته(پيرايش کائولن با حذف ناخالصي هاي آهن) در گروي مطالعه دقيق تعيين درجه ي آزادي است.

در مورد خردايش کانسنگ هاي آهن، فرآيند هاي متفاوتي وجود دارد که که مي توان به سيستم سنگ شکن فکي براي توليد موادي با ابعاد درشت، ژيراتوري ثانويه و مخروطي براي توليد موادي با ابعاد متوسط و آسياب هاي ميله اي و گلوله اي براي موادي با ابعاد بسيار ريز اشاره کرد.

ادامه مطلب

مطالب مرتبط
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.