فرآيند خردايش

فرآیند خردایش عمدتا در کارگاه هاي فرآوري سنگ آهن و در آسیاب هاي خودشکن و نيمه خودشکن به جاي آسیاب هاي کلاسيک انجام مي شود که اين عمل ضمن صرفه جويي در فضا، نيروي کار، هزينه و تجهيزات اضافي، ساييدگي آهن را نيز به دنبال ندارد.

سنگ هاي استخراجي پس از سنگ شکني مرحله ي اول مستقيما وارد آسیاب خردشکن شده و دانه هاي درشت ضمن آنکه خود خرد مي شوند بقيه ي ذرات را نيز خرد مي کنند. اين آسیاب ها داراي ضريب خردايش بسيار بالا بوده و با پذيرش سنگ هاي بزرگ محصولي با ابعاد حدود 1 ميلي متر توليد مي کنند.

آسیاب خودشکن

آمار موجود نشان دهنده ي اين مطلب است که يک آسیاب خودشکن کار يک تا دو مرحله سنگ شکني و حداقل يک آسیاب ميله اي و حتي قسمتي از کار يک آسیاب گلوله اي را کاملاَ انجام مي دهد و از اين طريق مي توان حداقل حدود 20 درصد از هزينه ي سرمايه گذاري را کاهش داد. بدين ترتيب، وجود آسیاب خودشکن باعث صرفه جويي 15 تا 20 درصدي در هزينه ي جاري خردايش مي شود.

در آسیاب هاي نيمه خودشکن، قسمتي از بار مورد خردايش را گلوله هاي فولادي تشکيل مي دهند. مقدار گلوله ي اضافه شده به آسیاب نيمه خودشکن تا حدود 10 درصد حجم آسياب مي باشد. در اين آسیاب ها نسبت قطر به طول آسيا در حدود 2 تا 5 بوده و بزرگ ترين آسیاب موجود از اين نوع داراي قطري حدود 16 متر و قدرتي معادل با 11250 کيلووات مي باشد.

شايان ذکر است که اين نسبت در مواردي که عمليات آسياب به صورت خشک است، در جهت کاهش مشکلات مربوط به خروج مواد، معمولا بيشتر بوده و حتي به 5 نيز مي رسد.

سرعت دوراني اين آسیاب ها تا 85 درصد سرعت بحراني بوده و بدين ترتيب با توجه به اينکه حداکثر ضربه توسط بار خرد کننده به بار در سرعت دوراني حدود 84 درصد سرعت بحراني وارد مي شود، ملاحظه مي گردد که عامل اصلي خردايش در اين آسیاب ها ضربه مي باشد.

از طرف ديگر توسط ضربه ذرات نسبتا درشت را مي توان خرد کرد و اثر ضربه خردايش نرم ناچيز خواهد بود، لذا از اين آسیاب ها نمي توان انتظار خردايش نرم را داشت.

ادامه دارد

مطالب مرتبط
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.