فرآيند SL/RN روشي است كه در اين روش از كوره هاي دوار استفاده ميشود تحقيقات اوليه آن به حدود پس از جنگ جهاني دوم ميرسد كه شركتهاي مختلفي اعمم از اروپايي و آمريكايي در شكل دهي اين روش حضور داشته اند. كه نام اين فرآيند از همين موضوع منشا گرفته است كه هر حرف آن اول نام يكي از اين شركتها ميباشد. ولي بيشتر تحقيقات در كشور آلمان انجام گرفته است .

تكنولوژي توليد در كوره دوار قبل از آهن اسفنجي با فرآيند توليد سيمان و آهك طراحي و شروع به كار نموده است. در واقع توليد آهن در اين كوره ها بهينه سازي شده همان فرآیند توليد سيمان و آهك ميباشد.

سنگ آهن در اين فرآيند بصورت كلوخه يا گندله همراه با دغال كك نشو و مقداري آهك و دولوميت جهت تعديل مقدار گورگرد موجو در ذغال سنگ از يك طرف كوره افقي دوار وارد آن ميشود. كوره احيا يك كوره افقي مايل با زاويه حدود 5 درجه ميباشد.

كوره دراثر سوختن ذغال و ورود هوا و نرمه ذغال سنگ تا حدود 1000 درجه گرم ميشود كه مواد شارژ شده در قسمت اول كوره پيشگرم شده و در قسمت دوم تا 92 درجه فلزي احيا مي گردد.

مواد احيا شده گرم پس از خروج از كوره وارد يك كوره دوار خنك كننده ميشوند تا درجه حرارت آنها پايين بيايد سپس با خروج از كوره خنك كننده و گذشتن از زير دستگاه جداكننده مغناطيسي مواد فلزي از خاكستر جدا شده و براي انبار كردن يا انجام عمليات ذوب به كوره قوس منتقل گردد.

سنگ آهن مصرفي دركوره دوار دراين روش بدليل درفشار نبودن كلوخه هاي مواد شارژ از حساسيت كوره هاي عمودي برخوردار نبوده و ميتوان از انواع سنگهاي آهن با دانه بندي كلوخه بين 6 تا 20 ميليمتر در اين كوره استفاده نمود. حركت كلوخه ها بصورت مداوم و به آرامي در داخل كوره افقي دوار ميباشد.

ذغال سنگ مورد استفاده چون از نوع ارزان بوده و قابليت تبديل به كك را ندارد بسيار در دسترس ميباشد. ذغال مورد استفاده ميتواند تا حدود 30% مواد فرار داشته باشد ولي كربن آن نبايد كمتر از 45% باشد .

دولوميت نيز بدليل كاهش اثر گوگرد موجود در ذغال سنگ به مواد شارژ اضافه ميگردد و همچنين باعث تسريع در عمليات احيا مي گردد.

مطالب مرتبط

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

اگر با این شرایط موافقید، لطفا here کلیک کنید.